My older sister, Brigette, shares her purchasing journeys and menu plans each week! You possibly can go HERE to see all of her weekly menu plans and you may go HERE to learn all about her household!
Aldi
2 gallons Entire Milk – $2.32
2 Orange Juice – $6.38
1 32-oz carton Heavy Whipping Cream – $4.75
1 32-oz carton Half and Half – $2.75
2 8-oz pkgs Sliced Cheese – $3.30
2 cans Cinnamon Rolls – $2.70
1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.49
1 3-lb roll 73/27 Floor Beef – $11.99
1-lb Bacon – $3.59
1-lb Sliced Ham – $2.59
1-lb Sausage – $2.89
1-lb Deli Meat – $4.45
2 baggage French Fries – $4.58
1 4-pk Greek Yogurt – $2.55
1 Cabbage – $2.59
1 bag Pink Grapes ($1.49/lb) – $4.65
1 bag Inexperienced Grapes ($1.29/lb) – $2.88
1 carton Grape Tomatoes – $1.89
1 bag Child Carrots – $0.89
1 bag Mini Cucumbers – $1.99
1 3-lb bag Pink Girl Apples – $3.89
1 10-lb bag Potatoes – $4.99
1 pkg Chocolate Chips – $2.89
2 pkgs Butter – $7.50
1 field Chickpea Pasta – $2.69
1 2-lb field Elbow Macaroni – $1.85
2 baggage Tortilla Chips – $2.78
1 bag Pretzels – $1.75
1 field Kookie Cereal – $2.39
1 family-size field Cinnamon Crunch Squares – $2.79
1 field Honey Crunch’n Oats – $2.65
1 field Rice Squares – $2.65
1 field Marshmallow & Star – $1.95
2 dozen Eggs – $9.94
2 loaves Bread – $1.98
2 pkgs Hamburger Buns – $2.30
Whole: $127.21
Publix
4 Splenda Stevia Liquid Sweeteners – $15.98, used (2) $2.50/1 printables (not accessible), plus (2) $2.50/1 printables, plus obtained (3) $2.50/1 Ibotta Rebates – $1.51 Cash Maker for 4 after coupons and rebates
3 Axe Deodorants ($5 every, deducts an automated $5 off if you spend $15) – $10, used $7/2 Axe Publix Digital Coupon – $3 for 3 after coupon
4 packing containers Pop-Tarts – $5.98, used (2) $1/2 printables – $3.98 for 4 after coupons
2 packing containers Nature Valley Biscuits – $5.49 (I meant to purchase the Belvita Biscuits, which have an Ibotta rebate. I used to be in a rush and by accident picked up the fallacious packing containers. My youngsters like these, they usually have been on a B1G1 promotion – so whereas they aren’t my goal worth, we’ll use them).
Whole after Rebates and Coupons: $10.96 (I’m solely together with $7.96 of this in my grocery whole for the week, as a result of the deodorants come out of a unique price range class. I assumed they have been deal for this model, although, so I’m together with them in my grocery run image).
Grocery Whole for the Week: $135.17
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Cereal, Oatmeal, Toast, Smoothies, Cinnamon Rolls, Fruit, Simple Entire Wheat Muffins
Lunches
Deli Meat/Cheese Sandwiches, Chips, Uncooked Veggies with Ranch, Fruit x 4
Leftovers x 3
Dinners
Venison Meat Loaf, Broccoli, Sliced Apples
Baked Macaroni and Cheese, Cauliflower, Biscuits
Hamburgers, French Fries, Blended Greens
Grilled Hen, Tossed Salad, Fruit Salad
Venison Roast within the Crockpot, Baked Potatoes, Inexperienced Beans
Pancakes, Bacon, Grapes
Leftovers